DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 299 zł

3 najważniejsze kocie potrzeby

Koty to drapieżniki, które na przestrzeni dziesiątek, tysięcy lat ewoluowały w sposób zapierający dech w piersiach. Od całkowicie wolno żyjących drapieżników, po te osobniki, które dziś mieszkają z ludźmi w domach. Ten rozwój spowodował w nas – ludziach, postrzeganie kotów jako zwierząt całkowicie domowych, wręcz bezobsługowych. Wielokrotnie można spotkać się z powielanymi mitami na temat tego, że koty to samotniki, że nie mają specjalnych potrzeb, a do pełni szczęścia potrzebna jest im co najwyżej kuweta, pełna miska i odrobina miłości. Nic bardziej mylnego!

 

Każdy ssak, istota żyjąca ma swoje określone potrzeby gatunkowe. Naszą ludzką piramidę potrzeb opisał kiedyś amerykański psycholog Abraham Maslow. W jej skład wchodzą potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności czy samorealizacji. 

Dla kotów nie stworzono takiej wersji piramidy, ale jest inne określenie, które w bardzo podobny sposób opisuje, to czego kot potrzebuje do pełni szczęścia. Mowa tu oczywiście o kocim etogramie.

Etogramem nazywamy opis systemu określonych czynności zwierząt jednego gatunku, obejmujący typowy dla niego sposób zachowania, przykład: Kot – zwierzę drapieżne, terytorialne. 

ELEMENTY ETOGRAMU KOTA:

  • Sen
  • Pielęgnacja ciała/toaleta
  • Znaczenie terenu
  • Polowanie
  • Zabawa
  • Wspinanie się
  • Jedzenie
  • Obserwacja
  • Eksploracja
  • Ukrywanie się
  • Drapanie

 

Opierając się na tych informacjach przygotowałam dla Was 5 najważniejszych kocich potrzeb, którym trzeba się przyjrzeć z bliska!

 

ZABAWA

W kocim etogramie widnieje również pod nazwą „polowanie” – dlaczego? Ponieważ w domowych warunkach koty nie polują na ptaki czy myszy, ale odpowiednia zabawa może zdecydowanie zaspokoić tę potrzebę. Zanim jednak ochoczo zaczniesz rzucać swojemu kotu piłeczki i inne cuda, żeby się pobawił, przeanalizujmy, jak ta zabawa powinna przebiegać. Według badań opublikowanych w Journal of Veterinary Behaviour przeciętny kot ma 7 zabawek. Najczęstszą jest futrzana mysz, której właścicielami jest aż 64% kotów. Kolejnymi najczęściej spotykanymi zabawkami są zabawki z kocimiętką, piłki z dzwoneczkiem czy zabawki pluszowe.

 

 

W dzikich warunkach koty polują nawet do 20 razy na dobę! Nie każde polowanie kończy się posiłkiem, ale jest to czynność, na którą koty poświęcają większość swojego dnia (i życia :). Koty w odróżnieniu od psów, mimo swojego udomowienia zachowały pełen łańcuch łowiecki. To oznacza, że dokładnie tak jak polują w naturze, tak samo powinny bawić się w domu. Koci łańcuch łowiecki, składa się z kilku elementów: wypatrywania ofiary —> polowania —-> złapania —-> zabawy —-> konsumpcji —-> pielęgnacji/toalety —-> odpoczynku. Aby w pełni rozbudzić kocie zmysły potrzebna ci będzie wędka dla kota.

Super sprawdzają się te z piórkami, chociaż każdy kot ma inne preferencje i czasem po prostu trzeba poeksperymentować. Postaraj się nią poruszać w taki sposób, jak gdyby była faktycznie ofiarą. Pojawiaj się i znikaj, najpierw wykonuj powolne ruchy, później coraz szybsze, aby zachęcić kota do pogoni. Taka zabawa powinna być krótka, ale zawsze zakończona upolowaniem przez kota wędki i nagrodzeniem go jakimś pysznym smakołykiem. Najważniejsza zasada udanej zabawy z kotem brzmi: zabawka powinna uciekać przed naszym mruczkiem! W końcu żadna mysz nie podchodzi kotu pod pyszczek sama, prawda? 🙂

 

DRAPANIE 

Drapanie to zmora kocich opiekunów, bo zazwyczaj koty wybierają na tę czynność np.kanapę czy fotel. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że jest to naturalna, kocia potrzeba i nie da się jej wygasić. Drapanie służy kotom nie tylko do ścierania pazurków, ale również do komunikacji zapachowej. Pomiędzy kocimi opuszkami znajdują się feromony – poprzez drapanie czy ocieranie się o różne przedmioty, kot zostawia informację” tutaj byłem – trochę tak jakby podpisywał dany przedmiot. W rodzinach, gdzie jest więcej niż jeden kot, jest to również informacja dla drugiego osobnika.

 

 

Na szczęście człowiek wymyślił coś tak fantastycznego jak drapaki dla kotów! Dzięki nim kociaki nadal mogą realizować swoje naturalne potrzeby, a my możemy cieszyć się niepostrzępioną kanapą. Bardzo ważne jest to, że nie wystarczy kupić pierwszy, lepszy drapak dla kota, ale poświęcić trochę więcej uwagi na jego wybór. Dobry drapak to taki, który jest wysoki, bez zbędnych dodatków typu półeczki, wiszące zabawki, najlepiej z naturalnych materiałów. Kot powinien móc wyciągnąć się w pełni na takim drapaku. Dodatkowo warto pamiętać, że nasze mruczki powinny mieć różne rodzaje drapaków do dyspozycji: pionowe, poziome i skośne. Dzięki temu w pełni mogą korzystać z dobrodziejstw drapania! Bardzo lubię np.drapaki kartonowe. Niektóre z nich mają wymienne wkłady dzięki czemu są bardziej ekologiczne i koty też je uwielbiają. 

 

drapak dla kota

 

 

Pomocna w nauce korzystania z drapaka może być kocimiętka lub waleriana. Dodatkowo pobudzi zmysły Twojego kota i zachęci go do skorzystania z nowego przedmiotu. Nie wszystkie koty reagują na kocimiętkę, więc nie przejmuj się tym – możesz po prostu rozłożyć kilka smakołyków w okolicy drapaka, które wzbudzą zainteresowanie Twojego kota. 

 

JEDZENIE

Pewnie zastanawiasz się, o czym tutaj pisać? Jedzenie, to jedzenie! No nie do końca 🙂 Koty to bezwzględni mięsożercy – oznacza to, że nie są im niezbędne im żadne warzywa, owoce czy wypełniacze w postaci grochu do prawidłowego funkcjonowania. Mamy różne modele kociego żywienia: karma mokra, karma sucha (tej opcji nie polecamy) czy dieta BARF. Najzdrowszą i najbardziej naturalną opcją dla kociego brzucha będzie oczywiście dieta oparta o surowe mięso, czyli dieta BARF. Tutaj jednak będziesz potrzebować pomocy specjalisty w ułożeniu planu żywienia dla Twojego kota, ponieważ niezbędną jego składową jest odpowiednia suplementacja.

Dobrej jakości, wysoko mięsna karma to też fajna opcja na zdrową kocią dietę. Zwróć uwagę na etykietę takiej karmy: jej skład powinien być krótki i bardzo przejrzysty. Dla przykładu poniżej możesz zobaczyć etykietę karmy Dr.Berg Pro-NIERE. Na pierwszym miejscu w składzie jest mięso i konkretnie rozpisane zostały jego części (żołądek, wątróbka, tłuszcz). Następnie mamy pstrąga, minerały, olej z łososia (bardzo dobrze wpływa np.na koci wzrok) oraz dodatek w postaci mniszka lekarskiego (ułatwia trawienie i wykazuje działanie przeciwzapalne). Krótki i bardzo czytelny skład to gwarancja dobrej jakości.

 

karma dla kota

 

W ciągu dnia zaproponuj kotu kilka zdrowych smakołyków, najlepiej liofilizowanych – czyste mięsko będzie dla Twojego kota najlepszą opcją. 

 

CO SIĘ STANIE JEŚLI NIE ZASPOKOIMY KOCICH POTRZEB?

Jak już wiesz z pierwszej części tego artykułu – z kocimi potrzebami się nie dyskutuje 🙂 Niestety koty, które nie mają możliwości realizowania swoich drapieżniczych popędów takich jak drapanie czy wspinanie się, żyją w ciągłym stresie. Stres prowadzi do obniżenia poziomu serotoniny w mózgu, która odpowiada za radość, a to może prowadzić do problemów behawioralnych.

Problemy behawioralne mogą być przeróżne i wszystko zależy od środowiska, w jakim kot żyje, jego codziennej rutyny, relacji z opiekunami czy innymi zwierzętami w stadzie, odpowiedniego żywienia no i właśnie realizacji tych naturalnych potrzeb.

 

Co roku w Wielkiej Brytanii tworzony jest tzw. PAW Report (PDSA), czyli ocena dobrostanu zwierząt domowych. Kiedy w 2011 r. wprowadzono raport PAW, stał się on pierwszym nadrzędnym sposobem identyfikacji, oceny i monitorowania dobrostanu zwierząt towarzyszących oraz stopnia zaspokojenia ich 5 potrzeb w zakresie dobrostanu. 

 

Te trzy potrzeby, które są kluczowe dla przetrwania kotów, czyli dobre odżywanie, dobre środowisko i ochrona przed bólem są nam najbardziej znane z tych raportów. Jednak badania z 2011 roku opisały zwierzęta domowe jako „zestresowane, samotne, z nadwagą, znudzone, agresywne i niezrozumiałe, mimo iż są kochane przez swoich opiekunów”. Większość z tych problemów behawioralnych wynika właśnie z niezaspokojenia potrzeb kota.

Prawie 86% właścicieli zwierząt domowych wie o potrzebie wyrażania naturalnych zachowań, jednak – nie wszyscy to respektują. Ankietowani wprost powiedzieli, że nie lubią gdy ich kot się pobudza, gdy jest nerwowy i wymaga ciągłej uwagi. Nie lubią, gdy drapie czy znaczy teren. Skąd tak duża rozbieżność pomiędzy tym co opiekunowie wiedzą – a jak finalnie wychodzą koty w tym badaniu.

 

Dlatego warto przyjrzeć się swoim kotom i zadbać o ich potrzeby. Dzięki temu mruczek będzie szczęśliwy i uniknie problemów behawioralnych.

 

Źródła:

https://www.merckvetmanual.com/cat-owners/behavior-of-cats/introduction-to-behavior-of-cats

https://www.mdpi.com/2076-2615/9/11/978

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1558787814000884

 

 

 

Podobne wpisy

_DSC7798
STACJONARNY SKLEP DLA PSÓW W GNIEŹNIE
Cześć psi (i koci) przyjaciele! Ostatni raz pisałam tutaj, jeszcze przed otwarciem sklepu stacjonarnego...
Czytaj więcej
kocie potrzeby
3 najważniejsze kocie potrzeby
Koty to drapieżniki, które na przestrzeni dziesiątek, tysięcy lat ewoluowały w sposób zapierający dech...
Czytaj więcej
ania wawa (Copy)
Coś o kilku psach, zanim PSYsmak
Miss Piggy – mój pierwszy, wymarzony pies, a w zasadzie suczka. Niecodzienne imię to zasługa Cysi,...
Czytaj więcej
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.